Tehlikeli Aşk – Bölüm 1

Ben Selim HALEFOĞLU hiç hata yapmayan ne olursa olsun kendinden ödün vermeyen halefoğlu! Bencil halefoğlu! Ailesinden başka kimseyi içten sevemeyen halefoğlu! Bir gün herşey değişti. Zümrüt yeşili gözleri olan küçük bir kız girdi hayatıma! İnsanlara karşı ördüğüm görünmez duvarlarımı bir gülümsemesiyle yerle bir etti. Bütün tabularımı yıkıp geçti. Yapmam dediklerimi yaptırdı. Ben bile değişeceğime inanmazken o beni değiştirdi.

Gerçek sevgiyi öğretti,merhametli olmayı,güvenmeyi,ağlamanın güçsüzlük olmadığını! Tabi güzel şeyler öğrettiği gibi birde kötü duygular var öğrendiğim çaresizlik gibi, endişenin iliklerine kadar hissedildiğini, acizliğin tüm kemiklerime işlemesi gibi, paranın veya gücün gidenleri geri getiremediğini öğrettiği gibi…

Bazen öyle bir döngünün içine düşersiniz ki aradan geçen dakikalar size saat gibi gelir! Ben tam da öyle bir döngünün içindeyim şimdi. Hastaneye dakikalar sonra ulaşacağımı bildiğim halde saatler gibi geliyor. Oysa 2 saatlik uçak yolculuğunu ardımda bırakmıştım.

Büyük hastane kapısından koşar adımlarla girdim. Gözlerimle tüm koridorları taradım ama ne asudeye nede ali durana dair bir iz bulamadım. Danışmaya doğru ilerleyen nihatın peşine takıldım.

“asude halefoğlu ve ali duran akça’nın yakınlarıyız biz onları görmek istiyoruz.” Dedi nihat

“bu isimlerde hastamız yok beyefendi” dedi. Danışmadaki bayan ! nasıl burada olmazlardı. Ali duranın bu hastanenin adını verdiğine emindim.

“bakın bayan karım ve kardeşim bu hastanede eminim daha üç saat önce arayıp burada olduğunu söyledi.” Diye bağırdım artık sabrım falan kalmamıştı.

“beyefendi burası hastane sesinizi yükseltmeyin lütfen “dedi bu kadın gittikçe sinirlerimi zıplatıyordu. Asudeme bu kadar yaklaşmışken eli boş dönemezdim helede ali durandan gelen telefondan sonra

“buldum” dedi nihat aklına dahihane bir fikir gelmiş ki, ben nihata ters ters bakarken nihat tekrar konuşmaya başladı.

“ahmet ali orhan ve ışık orhan adına bakarmısın? Bu sabah gelmiş olmalılar” dedi nihat

“bir saniye”diyerek bilgisayara döndü.

“neler oluyor burada “dedim nihata dönerek

“daha sonra anlatırım abi” dedi.

“evet bu isimlerde hasta gelmiş ahmet ali bey yoğun bakımda ışık hanımda ameliyathanede ikisiyle de başhekimimiz veysel bey ilgileniyor kendisinden bilgi alabilirsiniz. Odası bir üst katta”dediği anda çoktan ikinci katın merdivenlerine yönelmiştik. Duyduklarımdan anladığım tek şey asude ve ali duran yaşıyordu. Bu benim için bir umuttu ilk defa rahatça nefes aldığımı hissettim. Asudenin bana öğrettiği en önemli şeylerden biride sabırdı. Sanırım

Başhekim levhasını gördüğümde kapıyı çalmaya gerek görmeden içeriye daldım. 50 yaşların üstünde yaşlı bir adam vardı karşımda bizim bu ani girişimize şaşkın şakın gözlüğünün üstünden bakıyordu.

“bir sorun mu? Var” dedi garip garip bize bakarken

“doktor bey ali duran ve asude halefoğlunun yakınlarıyız biz! Gerçi siz ahmet……”dedi.nihat

“ali duranı eskiden tanırım evet bu sabah geldi. Ameliyatlarınada bizzat ben girdim”diyerek nihatın lafını yarıda kesti.

“karım,karım nasıl “dediğimde doktor oturmamız için koltukları işaret etti.

“asude hanım geldiğinde kalbi durmuştu.” Bunu duyduğumda etimi cımbızla kopardıklarını hissettim.

“biz şok vererek onu hayata döndürmeyi başardık” derken doktorun sesinde bir tuhaflık olduğunu sesinlemiştim.

“bebeğimiz”dedim sesimin fısıltı gibi çıktığına eminim

“asude hanım geldiğinde çok kan kaybetmişti bebek daha buraya getirilmeden çok önce vefat etmişti.” O yaşıyordu ya önemli olan oydu benim için,tabiki bebeğimi kaybettiğim için üzülmüştüm

“şimdi iyi ama değil mi?” dedim.

“bakın açık konuşacağım. Karınızın vücudunun çeşitli yerlerinde derin kesikler vardı. Birde başının üzerine yüksekten düşmüş olmalı yoksa beyninin o şekilde hasar alması mümkün değil! Karınız şu an komada zaten o kadar kan kaybettikten sonra yaşaması bile mucize! Herşeye hazırlıklı olun eşiniz bir daha uyanmaya bilir! Yada uyansa bile hiçbir şey eskisi gibi olmayabilir” aklım allak bullak olmuştu. Doktorun söylediklerini sindirmeye çalışıyordum beynimin algıları kapanmış gibiydi.

“hiçbirşey eskisi olmayabilir derken” nihatın sorusu üzerine gözlerim tekrar doktoru bulmuştu.

“yani uyansa bile felç kalmış yada hafızasını yitirmiş olabilir sizi yada yaşadığı olayları hatırlamaya bilir”dedi.

“doktor ben hayatım boyunca kimseden özür dilemedim yada lütfen bile demedim. Ama şimdi size yalvarıyorum,gerçekten yalvarıyorum karımın yaşamasını sağlayın. Beni hatırlamamasına razıyım sakat bile kalsa ömrümün sonuna kadar en iyi şekilde bakarım ona. Onun sesi olmazsa ben onu göremezsem ölürüm “çaresizlikle çıkan sadece sesim değildi. Benden habersiz akan gözyaşlarımda çaresizdi. Selim halefoğluda ağlayabiliyordu.

“ben elimden gelen herşeyi yaptım. Bu saatten sonra taktir Allah’ın! Ve eşinizinde hayata tutınması önemli eğer asude hanım inat edip savaşırsa eminim ölümü mağlup edip hayatta kalacaktır.”

“inatlaşmak onun en iyi bildiği şey” derken gülümsemişti. Sanırım biraz önce kaybettiğim umuda şimdi tekrar sıkıca sarılmıştım.

“ali duran” dedi nihat. Asudenin derdine düşüp ali duranı unutmuştum.

“o iyi bedeninden iki kurşun çıkardım. Birkaç saate kendine gelir.”dediğinde biraz olsun rahatladım en azından can dostum, kardeşim iyiydi.

“karımı ne zaman görebilirim”

“şimdi değil “dedi doktor

“ne zaman peki “dedim

“karınızı gördüğünüzde tanıyamayacağınıza eminim onu o halde görmek istemeyeceğinizede. Son kontrolleri yaptıktan sonra ben size haber veririm”

Saatler , dakikalar ve hatta saniyeler bazen önemini yitirdi ya işte şu an benim için öyleydi. Sadece bir boşlukta sonsuzluğa yuvarlanırcasına acıyla,terk edilmişlikle başa çıkmak belkide bir insanın karşılaşabileceği en zor şeydir. Acı insanın ruhuna dokunur ya hani bazen, yakar baştan başa ama cehennem azabı gibi dinmek bilmez bir acıyla ve siz inatla bedeninizinde ruhunuzunda hala diri olduğunu farkedersiniz işte o daha da acıtır. Kalbiniz yok olana kadar kasıp kavuran bu acı ölüm demekti benim için…

Issız bir yolda anne ve babasını kaybetmiş,kalabalık arasında çaresiz avaz avaz suskunluyla bağırsada onu annesinin duymayacağı bilincinde duran küçük bir çocuk gibi hissediyordum kendimi… asudeye uzansam dokunamıyor, dokunsam da onu hayata döndüremiyordum.. onu kaybetmeye dayanamazdım.

İnsanı insanlığa ulaştıran bedeninin içindeki varlığına inanılan ruhtu. Ve benim ruhum asudeydi. Onunla nefes alıyor,onunla yaşıyordum,hayatım boyunca kimseyi böylesine sevmedim ben! Asude bir hediye gibi girmişti hayatıma şimdi bir ceza gibi çıkıp gidemezdi. Hep ona seni seviyorum dememi isterdi. Eğer bu iki kelime onu hayata döndürecekse binlerce kez söyleyebilirdim.

Asude bir kapı ötemdeydi. İçeri istersem girebilirdim. Doktor girme demişsede umrumda değildi. Ama odaya girersem asudenin cansız bedenini görmekten korkuyordum. Bu korku ve çaresizlik simsiyah yapışkan bir sıvı gibi bedenimi ele geçirmişti.

“ali duran abi uyandı.” Nihatın sesiyle düşüncelerimden kurtulup ali duranın odasına girdim.

“selim “dedi. Göğsüne yediği kurşun darbesine aldırmadan konuştuğu için öksürük krizine girdi.

“aptalsın ali duran yinede! Onu bulduğun için sana teşekkür etmeliyim”dedim.

“o nasıl asude iyi mi? Onu bulduğumda çok kötü bir durumdaydı.”dedi ali duran düşünceli bir şekilde

“komada ama doktor uyanabileceğini söyledi.” Benim yerime nihat cevap vermişti.

“ben uyanacağına inanıyorum selim o pisliğin elinden kaçmak için kendini ikinci kattan aşağı atmış biraz daha erken davranabilseydim keşke “dedi.

“onu nasıl buldun ali duran daha doğrusu yılancılar seni nasıl öldürmedi.”dedim bunu gerçekten merak ediyordum.

“yılancıların içinde çok yakın iki arkadaşım vardı. Onları bilirsin. Sessizdirler ve herşeyi bilirler asudeyi bulmama onlar yardım etti. Dün asudeyi almak için oraya gittiğimde asude benden önce davranıp aşağı atlamış ne olduysa o ara oldu.” Dedi. Bazı şeyleri hatırlayamıyor gibi hali vardı.

“ya o piç kurusu yaşıyormu?”dedim asudeye yaptıkları aklıma geldikçe çıldıracak gibi hissediyordum.

“evet ama elimizde eski depoya kapattı arkadaşlarım”

“bu iyi haber ali duran ona öyle işkence yapacağım ki öldürmem için yalvaracak ama önce asudenin uyanması lazım” dedim.

Dakikalar dakikaları,saatler saateleri , günler günleri,haftalar haftaları kovalıyordu. Aradan 26 gün geçmesine rağmen asude tek hayat belirtisi göstermemişti. Arada hastane koridoru akrabalarla dolup taşıyor bazen ıssızlaşıp kimse kalmıyordu. Ali duran neredeyse iyileşmiş olmasına rağmen yanımdan bir saniye ayrılmıyordu. Günlerdir doğru düzgün ne yemiş ne de içmiş sandalye tepelerinde anlık uykularla geçirmiştim günlerimi, günler geçtikçe doktorlarda umudunu yitiriyordu. Daha onu görmeye cesaret edememiştim bunda en büyük etkende hep rüyamda onun ölü bedenini morga götürdüklerini görmemdi. Böyle bir adaleti kabul edemezdim asude karanlıktan korkardı onu nasıl kendi elimle toprağın altına koyardım. Yine rüyamda onun öldüğünü görmem sinirlenmeme sebep olmuştu.

Yoğun bakım kapısını hızla açıp içeri girdim eğer düşünürsem bunu yapmaya cesaret edemezdim. İlk başta ona bakacak cesareti bulamazsamda , kendimi toplayıp hemen bakışlarımı sedyede yatan asudeye çevirdim. Ve o an donup kaldım. Karşımdaki kadın asude olamazdı. Bu kadar kötü olmamalıydı. Yüzü bile görünmüyordu neredeyse! Yavaşça yanına gidip elini tuttum

“asude “dedim öyle bir dehşetin içine düşmüştüm ki konuşamadım bir süre…

“özür dilerim, seni bulamadığım için, koruyamadığım için özür dilerim! Asude sen olmadığın her an düşüyorum ben… sana ihtiyacım var. Beni bırakamazsın… sen zaten beni bırakmazsın ki… kendimi öyle zavallı hissediyorum ki…”

Onun cevap veremeyeceğini biliyordum. Ama bir yanım ısrarla ondan cevap bekliyordu. Oysa o sadece cansız beden olarak karşımda yatıyordu. Acıyla gözlerimi yumdum. Normalde asla böyle konuşmazdım ama belki şimdi asude beni duyardı. Duyar ve beni bırakmazdı.

“asude sen yokken burası çok soğuk. Ben üşüyorum. Senin kokuna, bana sarılmana ihtiyacım var. Aç gözlerini” dedim ve elini hafifçe sıktım.

“seni burada bekleyen biri var” dedim. Beni duymayacağını bildiğim halde….

Zaman su gibi akıp geçmiş ama asude bir türlü uyanmamıştı. Ölümle yaşam arasındaki çizgiye sıkışıp kalmıştı sanki 4 ay olmuştu. 4 aydır tek bir yaşam belirtisi göstermemesine rağmen bir an olsun umudumuzu kaybetmemiştik doktorlar bile onun çok inatçı olduğundan ölümle savaştığından bahsediyordu. Doktorlar koşarak asudenin odasına girdiğinde birşeylerin ters gittiğini anlamıştım. Bende koşarak arkalarından girdiğimde beni zorla dışarı çıkardılar. Birkaç dakika sonrada asudeyle beraber odadan çıktılar …

“onu nereye götürüyorsunuz” dedim ölmüşmüydü yoksa bu düşünce ok gibi sapladı yüreğime

“tomografiye” dediklerinden hiçbir şey anlamamıştım.

“bu iyi bir şeymi? “dedim öyle olmasını ümit ederek

“iyi de olabilir kötü de” dedi. Doktor

Hızlı adımlarla sedyeye daha çok yaklaştım. Asudenin gözleri kapalıydı! Ama , ama asude gülümsüyordu sanki. Sonra fısıltı gibi bir ses duydu.

“selim” işte bu sesin sahibini nerde olsam bilirdim. Nereyse ağlayacaktım. Sesini ne kadar özlemiştim. Sedyeden sarkan elini tuttum.

“buradayım asude sakın ölme! Seni bekliyorum. Buradayım. Lütfen bana dön” asansörün kapısı kapanırken ardından baktım. Onun sesini duymak .. öyle güzeldi ki